Ze zdjęć i prac Andy’ego Warhola znana jest jako rudowłosa dama, o bardzo szczupłej twarzy i krótko przyciętej grzywce. Popularność jej wizerunku można dostrzec w niejednej stylizacji czynionej na potrzeby pokazów  – modelki stylizowane na Rykiel, kroczą po wybiegu z natapirowanym, rozwianym włosem, niedbale narzuconymi beretami, a niekiedy nawet rudymi perukami.

Jej pokazy przyciągają tłumy, niezależnie czy jest to kolekcja pret-a-porter na nowy sezon, czy linia ubrań zaprojektowana dla dobrze nam znanej, szwedzkiej sieciówki H&M. Trzeba jednak wiedzieć, że Sonia Rykiel, królowa dzianin, nie ogranicza się do projektowania ubrań. Jest niezwykle istotną postacią paryskiej bohemy – pisarką, aktorką, a okazjonalnie także piosenkarką. W 1994 w duecie z Malcolmem McLarenem zaśpiewała autoironiczną piosenkę Who The Hell is Sonia Rykiel?

Jak zaczynała?

Sama twierdzi, że projektantką została przez przypadek.
Sonia pochodzi z rodziny żydowskich emigrantów z Polski. Mając siedemnaście lat, pracowała dekorując witryny w sklepach w tkaninami. Jako dwudziestotrzylatka poślubiła Sama Rykiela, właściciela eleganckiego butiku odzieżowego w ekskluzywnej dzielnicy Paryża. Wciąż jednak twierdziła, że nie moda, a życie rodzinne interesuje ją najbardziej. Ambitny plan urodzenia dziesięciorga dzieci i poświęcenia się wychowywaniu ich bez reszty, nie powiódł się jednak, los chciał inaczej. Któregoś razu przyszedłszy do męża do butiku Sonia natrafiła na dostawę swetrów. Jeden z nich bardzo jej się spodobał, lecz był zdecydowanie za duży. Sonia uprosiła producentów o zrobienie mniejszego, a następnie o kolejne poprawki. W rezultacie otrzymała upragniony model. Traf chciał, że do butiku Sama właśnie wstąpiła dziennikarka Elle. Przyobleczona w dzianinę własnego projektu Sonia, tak bardzo spodobała się dziennikarce, że trafiła na okładkę pisma.

Kolejne eksperymenty z modą odbywały się na zaokrąglonym ciążą ciele Sonii. Projektantka uważała wszelkie dostępne ubrania ciążowe za niestrawne, dlatego wymyślała wygodne dzianinowe sukienki, które następnie wstawiała do butiku małżonka. Awangardowe paryżanki szybko pokochały kolekcję Rykiel. Jej siła polegała, i wciąż polega, na zestawieniu zmysłowości z wygodą, piękna ze zmysłem praktyczności.

Dla kobiety ważne jest, by mogła się swobodnie poruszać, pójść z dziećmi na spacer, a potem szybko wskoczyć do autobusu. – tłumaczyła Sonia.

W 1968 roku Sonia Rykiel otworzyła swój własny butik, na Saint-Germain, ulubionym miejscu intelektualistów oraz ludzi związanych z kulturą Paryża. Pisarze, filozofowie oraz muzycy zapełniali kluby nocne, kawiarnie oraz pijalnie piwa wzdłuż całego bulwaru. Sonia zamieszczała na witrynie nie tylko zaprojektowane przez siebie ubrania, lecz także książki zaprzyjaźnionych literatów. Wprowadziła absolutne novum jakim były nadruki z liter i słów, tworzące z opatrzonej nimi bluzki, istny manifest polityczny, lub po prostu ekstrawaganckie dzieło sztuki. Z tego okresu Sonia wyniosła upodobanie do koloru czarnego oraz granatu. Przekornie, jak to ona, twierdziła, że czarny jest tak naprawdę wesołym i jaskrawym kolorem, a wszystko zależy od tego, co z nim zrobisz.

Zamieszki studenckie sprawiły, że butik niedługo po otwarciu został zamknięty. Jednak ten krótki czas, przez który działał, sprawił, że miejsce to utrwaliło się w pamięci Paryżan jako nietuzinkowe.

Styl Sonii Rykiel

Ponadczasowy. Nienastawiony na szokowanie i efekciarstwo. W jej projektach widać nieustające uwielbienie dla pasków. A co to za projekty? Długie swetry- tuniki, obcisłe dzianiny, efektowne sukienki.

Sonia Rykiel dziś.

Aktualnie marką Rykiel zarządza córka Sonii, Nathalie. Obie zgodnie twierdzą, że współpraca układa im się bezproblemowo. Sama Sonia oddała się w dużej mierze obcowaniu z kulturą. Śledzę nowości w literaturze, sztuce, kinie. Jeśli w mieście, które aktualnie zwiedzam, nie pójdę do muzeum, mówię sobie potem – „ty niedobra dziewczyno!”

Wciąż publikuje powieści i eseje, a jej modowe pomysły nadal cieszą się wielkim uznaniem.

Sonia Rykiel ma dziś osiemdziesiąt lat.

____________________

korzystałam z artykułu autorstwa Lidii Pańków, Kim do diabła jest Sonia Rykiel?,  z serwisu Styl.pl, oraz informacji zawartych w Wikipedii.

Reklamy